علت آبریزش کولر گازی

نصب کولر گازی غرب تهران

تعمیر و نصب کولر گازی با لوله وستدلایل آبریزش کولر گازی

09303364967

 

آبریزش کولر گازی یا چکه کردن اسپیلت یکی از مشکلات شایع می باشد. آبریزش کولر گازی می تواند باعث آسیب رساندن به وسایل منزل ،تخریب گچ دیوار و مشکل بزرگتر اینکه، در گرمای تابستان قادر به استفاده از اسپیلت نخواهید بود. مشکل چکه کردن کولر گازی در کنار پرتاپ آب کولر گازی یکی از مواردی است که در رابطه با آن کاربران تماس های متعددی با ما دارند. در ادامه به بررسی دلایل شایع آبریزش کولر گازی می پردازیم. در صورتی که در رفع مشکل چکه کردن اسپیلت نیاز به متخصص داشتید با ما تماس بگیرید. لوله وست 09303364967

 

دلایل آبریزش کولر گازی

  1. بسته شدن خروجی سینی تخلیه آب
  2. شکستن سینی یا قاب ناودانی آب
  3. عدم قرار گرفتن لوله درین در جای مناسب خود
  4. کم بودن مقدار گاز کولر گازی
  5. عدم عایق بودن لوله های کولر گازی

بسته شدن خروجی سینی تخلیه آب

سینی تخلیه یا همان ناودانی کولر جایی می باشد که آب حاصل از رطوبت کولر گازی داخل آن جمع می شود سپس به کمک لوله درین به بیرون هدایت می شود.

گاهی به علت گرد و خاکی که به لجن تبدیل شده و پرزهای فرشی که در سینی جمع شده است مسیر خروجی آب مسدود می گردد و آب از مسیر خود خارج می گردد و در نتیجه از پنل سرریز می کند و آبریزی کولر گازی رخ می دهد.

در برخی مواقع مکانی برای هدایت آب و لوله به بیرون از ساختمان وجود ندارد و مجبور می شوید برای جمع کردن این آب و رطوبت از شیشه استفاده کنید دقت داشته باشید اگر این شیشه تا لبه پر شود شلنگ آب قادر به خارج کردن آب نیست در نتیجه آب از کولر سر ریز می کند.

شکستن سینی یا قاب ناودانی آب

شکستن سینی یکی دیگر از دلایلی است که باعث می شود آب به صورت قطره قطره جلوی کولر ریخته و سمت بیرون پرتاب شود شکستگی سینی پشت کولر گازی است که به دلایل گوناگونی سینی شکسته می شود.

علت شکستن سینی ناودانی

یکی از علت‌های آن درست نصب نشدن پنل یا بالانس نبودن فن بلور داخلی است که بعد از مدتی باعث لرزش پنل داخلی شده در طول استفاده و بی‌توجهی به این لرزش‌ها به‌مرور باعث شکستن این سینی می‌شود که آب خارج‌شده از این ترک روی فن بلور یا جلوی آن ریخته شده و به بیرون پرتاب می‌شود.

نحوه تشخیص شکستن سینی ناودانی

یکی از راه‌های تشخیص شکستگی سینی ناودانی این است که یک ترک بسیار ریز بالای قابی که فن بلور در آن قرار دارد ایجادشده و بعد از مدتی به دلیل اینکه آب از آن ترک خارج می‌شود و این آب معمولاً کثیف است این ترک سیاه شده و کاملاً قابل‌ دیدن می‌شود و مانند یک خط سیاه روی قاب سفید پنل خودنمایی می کند.

عدم قرار گرفتن لوله درین در جای مناسب خود

یکی از دلایلی که باعث سرریز شدن آب از کولر گازی می شود در عدم قرار گرفتن لوله درین در جای مناسب خود می باشد در چنین شرایطی باید اقدام به باز کردن و تعمیر کولر گازی بپردازید.

در زیر مهم‌ترین و شایع‌ترین علت‌های آن توضیح داده می‌شود:

  • تا خوردن : زمانی که لوله درین (شیلنگ تخلیه آب) تاخورده باشد.
  • مسدود شدن لوله درین : اگر لجن یا گرد و خاک به‌ مرور زمان باعث مسدود شدن این لوله شود باعث برگشت آب خواهد شد
  • جمع شدن آب در سطل : اگر آب حاصل از کولر گازی را در ظرف یا بطری جمع می‌کنید باید توجه داشته باشید که اگر آب داخل ظرف به لبه شیلنگ برسد آب داخل شیلنگ دیگر قادر به‌ اضافه شدن به ظرف نبوده و به داخل کولر برگشت می‌خورد
  • عدم رعایت شیب شیلنگ تخلیه :  شیلنگ تخلیه باید دارای شیب ملایم برای تخلیه باشد. اگر به هر دلیلی این شیب در نصب رعایت نشود یا بعداً از بین برود تخلیه آب با مشکل مواجه خواهد شد .

کم بودن مقدار گاز کولر گازی

مقدار گاز کولر گازی نقش بسیار مهمی در سیکل سرمایش کولر گازی دارد به نحوی که می توان گفت باهم رابطه ی مستقیم دارد . حال اگر مقدار گاز کولر گازی از مقدار استاندارد آن کمتر شود کل عملکرد سیستم مختل می شود به طوری که باعث می شود تا در قسمت جلوی پنل داخلی کولر گازی یخ ایجاد شود و در حالتی که کمپرسور شما کنتاکت می کند (خاموش می شود) این یخ ها شروع به ذوب شدن می کنند حال اگر به دلایل ذکر شده آب حاصل از ذوب یخ بخوبی تخلیه نشود باعث آبریزی کولر گازی می شود.

عدم عایق بودن لوله های کولر گازی

یکی دیگر از علل شایع آبریزی کولر گازی عایق نبودن لوله‌های آن خصوصاً لوله‌های زیر یونیت داخلی است که باعث ریزش آب می‌شود در ادامه دلایل آن را بررسی می کنیم:

لوله‌های کولر گازی مخصوصاً لوله برگشت یا لوله گاز یا همان لوله ضخیم‌تر کولرگازی بسیار خنک است و اگر با عایق  کاملاً پوشانده نشود همان اتفاق لیوان آب برایش میافتد یعنی رطوبت هوا جذب آن شده و به‌ صورت مایع و قطره‌قطره به داخل منزل ریخته می شود.

نکته : مناسب‌ترین راه برای تخلیه آب کولر گازی استفاده از لوله کشی توکار کولر گازی است یا اصطلاحاً لوله مرکزی تخلیه آب کولر گازی البته باید به این موضوع توجه داشت که منظور از لوله مرکزی لوله فاضلاب نیست زیرا به علت بوی بد امکان ورود بوی نامطبوع از طریق کولر گازی بسیار است.

 

هدف ما جلب رضایت شماست
 

 

برای سرویس کولر های گازی خود با ما تماس بگیرید.

 

☎09303364967☎

علت آبریزش کولر گازی
5 امتیاز از 7 رای

Comments are closed.